مفهوم CIFS

مفهوم-CIFS-Share-CIFS-Server

CIFS به پروتکل Internet File System اطلاق می شود که در اواخر قرن بیستم شهرت بسیاری یافت و در آن برندها تلاش کردند تا پروتکلی بر مبنای Internet ایجاد کنند تا بتواند وظیفه پروتکل File-Sharing را انجام دهد. در اوج آن دوران CIFS توسط رنج وسیعی از سیتم عاملها مانند Windows ، Linux و Unix ساپورت می شد.

CIFS از یک مدل برنامه نویسی کلاینت سروری بهره می برد. یک برنامه کلاینت درخواستی از برنامه سرور می کند که بتواند به یک فایل دسترسی پیدا کند و یا یک پیغامی به برنامه سمت سرور ارسال نماید.

سرور Action خواسته شده را دریافت و پاسخ را بر می گرداند.

CIFS تکمیل یافته ای از پروتکل Server Message Block SMB می باشد که توسط مایکروسافت گسترش و مورد استفاده قرار می گیرد. CIFS به مانند پروتکل SMB در بالاترین سطح اجرا می شود و از پروتکل های TCP/IP اینترنت استفاده می کند.

پروتکل CIFS به عنوان پروتکلی تکمیلی برای پروتکلهای برنامه های کاربردی از قبیل FTP و HTTP مطرح شد و امروزه پروتکل CIFS به عنوان یک پروتکل کامل به شمار می رود. اگرچه بسیاری از سیستم عاملها هنوز CIFS را ساپورت میکنند ولی ورژن جدید پروتکل SMB یعنی SMB 2.0 و SMB 3.0 در بسیاری از سیستم ها جایگزین پروتکل CIFS شده است.

قابلیت های پروتکل CIFS

  • قابلیت دسترسی به فایلهایی که بصورت لوکال بر روی سرور هستند و توانایی خواندن و نوشتن در آنها
  • اشتراک فایل با دیگر کاربران با کلید اختصاصی
  • ترمیم خودکار ارتباط در حالتهای Network-Failure
  • نام فایلها بصورت Unicode می باشد