مفهوم GPU

مفهوم GPU

مفهوم GPU

GPU یا (واحد پردازش گرافیک) به پردازنده ای قابل برنامه ریزی که مخصوص ارائه تصاویر روی صفحه رایانه است ، اطلاق می شود. پردازنده گرافیکی GPU سریعترین پردازش گرافیکی را فراهم می کند و برای گیمرها ، GPU یک کارت مستقل است که به درگاه PCI Express PCIe دستگاه متصل می شود. مدارهای GPU همچنین می توانند بخشی از چیپست مادربرد یا تراشه پردازنده باشند.

یک GPU عملیات موازی را انجام می دهد. اگرچه برای داده های دو بعدی و همچنین بزرگنمایی و تغییر سایز صفحه استفاده می شود ، اما GPU برای رمزگشایی صحیح و رندر انیمیشن ها و فیلم های سه بعدی ضروری است. هرچه پردازنده گرافیکی پیچیده تر باشد ، وضوح تصویر بالاتر و حرکت سریعتر و روان تر می باشد. پردازنده های گرافیکی کارت های مستقل شامل حافظه اختصاصی خود هستند ، در حالی که پردازنده های گرافیکی داخلی تراشه یا تراشه حافظه اصلی را با پردازنده مشترک تقسیم می کنند.

موتور ردیابی اشعه ای

GPU ها همچنین ممکن است سخت افزاری برای تسریع در ردیابی اشعه داشته باشند که منبع نور را روی اجسام و در نتیجه ایجاد مناطق روشن و سایه شبیه سازی می کند. ردیابی سریع اشعه واقع گرایی را در بازی های ویدیویی بسیار تعیین می کند و برای گیمرهای حرفه ای اجباری شده است.

فقط پردازش گرافیکی نیست

از آنجا که GPU ها عملکردهای موازی را روی چندین مجموعه از داده ها انجام می دهند ، به طور فزاینده ای برای کاربردهای علمی و هوش مصنوعی که نیاز به محاسبات تکراری دارند ، استفاده می شود. به عنوان مثال ، در سال 2010 ، یک ابررایانه چینی با استفاده از بیش از هفت هزار پردازنده گرافیکی علاوه بر پردازنده های خود ، رکورد بالاترین سرعت را کسب کرد.

مفهوم GPU

مفهوم GPU

مکانهای سخت افزار گرافیکی

در یک رایانه ، رندر گرافیکی در ابتدا در CPU انجام می شد. با گذشت زمان ، توابع به مدارهای جداگانه و سپس به GPU ها یا در کارت های جداگانه ، چیپست مادربرد یا تراشه CPU بارگیری می شدند. آداپتور نمایشگر ، گرافیک یکپارچه و GPU یکپارچه را مشاهده کنید.

مفهوم GPU

GPU یکپارچه

این تراشه ترینیتی از AMD یک پردازنده گرافیکی پیشرفته با چهار هسته پردازش x86 و یک کنترل کننده حافظه DDR3 را ادغام کرده است. هر بخش x86 یک پردازنده مرکزی دو هسته ای با حافظه پنهان L2 مخصوص به خود است.

مفهوم GPU

پردازنده های گرافیکی زیادی برای استخراج ارزهای دیجیتال ساخته می شوند

در سال 2018 ، ایسوس مادربرد H370 Mining Master خود را با پشتیبانی از 20 کارت گرافیک از طریق کابل های USB riser معرفی کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت شرکت ایسوس مراجعه نمایید.