توپولوژی شبکه

توپولوژی شبکه

توپولوژی شبکه

توپولوژی شبکه یکی از مهم ترین بحث های آموزش Network plus و شبکه های کامپیوتری می باشد. توپولوژی شبکه به نحوه اتصال فیزیکی بین کامپیوترها و سرور گفته می شود. در ادامه به بررسی انواع توپولوژی شبکه های شبکه می پردازیم.لازم به ذکر است برای اتصال بین کامپیوترها حتما نیاز به سرور نمی باشد و به طور مستقیم هم می توان کامپیوترها را به یکدیگر متصل نمود و یک شبکه کامپیوتری پیاده سازی کرد.

انواع توپولوژی شبکه

انواع توپولوژی های شبکه را میتوان به صورت مختصر زیر بیان کرد. توپولوژی خطی یا BUS ، توپولوژی ستاره یا STAR ، توپولوژی حلقه یا RING ، توپولوژی درختی یا TREE ، توپولوژی اتصال کامل یا توری شکل یا MESH ، توپولوژی وایرلس یا WIFI

ما در ادامه به شرح کامل هر یک از این توپولوژی ها که برای آموزش Network Plus لازم است ، خواهیم پرداخت.

توپولوژی خطی یا BUS

در شبکه ای که از توپولوژی شبکه خطی یا BUS استفاده می شود همه کامپیوتر ها پشت سر همدیگر و در یک خط قرار میگیرند و توسط کابل شبکه  به یکدیگر متصل می شوند . برای توپولوژی  خطی یا BUS از کابل کواکسیال استفاده می شود که امروزه به ندرت به چشم می خورد. بخاطر این که در این مدل از شبکه کل کامپیوتر ها پشت سر هم قرار می گیرند یک مشکل کوچک در کابل کشی یا یکی از دستگاه ها کل شبکه را تحت تاثیر قرار می دهند و با عث قطعی کل شبکه می شوند .

این مدل از توپولوژی خطی یا BUS امروزه تقریبا منسوخ شده و فقط جهت معرفی برای شما بیان شد .

توپولوژی ستاره یا STAR

در توپولوژی شبکه ستاره یا STAR از یکه سویچ به صورت حرفه ای یا از یک هاب برای کابل کشی شبکه استفاده می شود . در این مدل از شبکه ها هر یک از کامپیوترها با استفاده از کابلی جداگانه به هاب متصل می شوند که برای اتصال هر یک از دستگاه می توان از کابل های مختلفی همانند فیبر نوری یا زوج تابیده استفاده نمود . نکته برای اتفاده هم زمان از کابل و فیبر نوری به هابی احتیاج پیدا می کند که از هر دو نوع این کابل ها پشتیبانی لازم را به عمل آورد . طریقه کار این شبکه ها به این صورت است که زمانی که از یک دستگاه سیگنالی ارسال می شود وارد هاب یا سوییچ ما می شود و هاب این اطلاعات و سیگنال را بر روی تمامی پروت های خود پخش میکند. نکته : با استفاده از سوییچ های قابل برنامه ریزی و دارای سیستم عامل می تواند دسترسی ها را محدود و یا کاملا باز بگذارید .

مزیت این شبکه این است که اگر یک دستگاه دچار مشکل شود فقط همان دستگاه از شبکه ما قطع می شود و بقیه شبکه می توانند به کار خود ادامه دهند . اما در صورتی که هاب ما دچار مشکل شود کل شبکه قطع می گردد.

توپولوژی حلقه یا RING

در توپولوژی شبکه حلقه یا RING به جای آنکه کابل شبکه به یک هاب وصل شود به کامپیوتر بعدی وصل می شود و همین طور پیش می رود تا یک حلقه را تشکیل دهد . این شبکه به این صورت کار میکند که زمانی که یک سیگانال یا داده ارسال می شود به ترتیب از دستگاه های متصل به هم عبور می کند تا به دستگاه مورد نظر برسد ، در صورتی که سیگنال به دستگاه اراسل کنند برسد سیگنال اصطلاحا مرده یا DROP می شود. در توپولوژی حلقه یا RING از نوعی هاب به نام MAU استفاده می شود که سیگنال را به ترتیب اتصال دستگاه ها به هاب به پورت ها میدهد .

توپولوژی درختی یا TREE

شما با استفاده از شبکه ستاره می توانید یک شبکه درختی پیدا کنید. چگونه ؟ شما با اتصال هر هاب به یک هاب دیگر می توانید یکه گروه کابر دیگر را وارد شبکه نمایید همانند عکس زیر اما باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر از حد مجاز از هاب استفاده نکنید شما برای اضافه کردن هاب با این شرایط مجاز به اضافه کردن یک و در بعضی موارد خاص دو  یا سه هاب دیگر به شبکه اضافه کنید که برای اتصال بین هاب ها باید از کابل های استاندارد استفاده کنید و آن کابل ها را به پورت Up Link هاب متصل نمایید .

توپولوژی اتصال کامل یا توری شکل یا MESH

توپولوژی شبکه اتصال کامل یا توری شکل یا MESH در واقع میکس شده توپولوژی ها گفته شده می باشد که هر یک از دستگاه های با یک کابل اختصاصی و مستقیم به کامپیوترهای دیگر ارتباط دارد و مزیت این شبکه ها تحمل خطای بالای ان می باشد. چون هیچ مشکل یگانه ای وجود ندارد که روی بیش از یک دستگاه تاثیر بگذارد. از چنین شبکه هایی برای شرکت های بزرگ تجاری استفاده می شود چون شبکه را تا 90% در مقابل مشکلات مصون می دارد.

توپولوژی وایرلس یا WIFI

در این توپولوژی شبکه وایرلس یا WIFI برای ارتباط به جای کابل از فناوری وایرلس می توان استفاده می شود. هر دستگاه دارای یک کارت شبکه وایرلس می باشد که می تواند بدون سیم به شبکه متصل شود بر ادغام شبکه های کابلی و وایرلس از وسیله به نام Access Point می توان استفاده نمود.