پروتکل OSPF

پروتکل OSPF

پروتکل OSPF

Open short path first یا OSPF پروتکل مسیریابی داخلی است که در یک سامانه Single AS عمل می نماید. در سال 1998 این پروتکل به عنوان نسخه دوم برای IPV4 معرفی گردید. OSPF ترافیک های مربوط به پروتکل IP را مدیریت می نماید که بر خلاف برخی پروتکل ها بصورت جامع و کامل عمل می نماید، یعنی تمامی روترهای شرکت های موجود امکان پشتیبانی از آن را دارند. OSPF جهت عدم بوجود آمدن Routing Loop  الگوریتم SFP را مورد استفاده قرار می دهد، این پروتکل قابلیت Incremental Update را با بکارگیری LSA فراهم می نماید. OSPF یکی از بهترین گزینه های مورد استفاده در شبکه های با ابعاد بزرگ می باشد.
درصورتی که مسیر ارتباطی مابین مبداء و مقصد را به چند خیابان تشبیه کنیم، OSPF خیابانی را که دارای پهنای بیشتر و ترافیک کمتری می باشد را جهت ارتباط سریع انتخاب می نماید. از دید شبکه مسیری که پهنای باند بیشتر و ترافیک داده ای کمتری را دارد بهترین و سریعترین مسیر جهت انتقال اطلاعات خواهد بود، پس می توان گفت OSPF کوتاهترین مسیر را انتخاب می کند. در این پروتکل ابتدا روتر همسایگان خود را چک می نمایند یعنی برای یافتن Neighbor (همسایه) پیغام Hello Massege را به صورت Multicast (در برخی شبکه ها Unicast استفاده می شود) به تمامی روترها ارسال می نمایند، اگر پیغامی طی مدت زمان مشخص پاسخ داده نشود این مسیر از دور خارج می گردد. بعد از یافتن همسایه، اطلاعات همسایگی روترها به اشتراک گذاشته شده و Routing Datatbase براساس الگوریتم SFP ایجاد می گردد. روترها با توجه به دیتابیس اقدام به ایجاد جداول روتینگ خود می نمایند.

پروتکل OSPF از دو مفهوم مهم به نام های Area و Autonomous system (به اختصار AS) استفاده می نماید، از Area جهت فراهم نمودن ساختار مسیریابی سلسله مراتبی (Hierarchical Routing) در یک Autonomous system بکارگیری می شود. این پروتکل دارای دو لایه Hierarch به نام های Backbone یا Area 0 و لایه های خارج از Backbone یا Area های بین 1 تا 65535 می باشند، این دو ناحیه متفاوت می باشند ولی این امکان وجود دارد که اطلاعات مابین این دو ناحیه Summariz گردد، لازم بذکر است کلیه Area ها از یک توپولوژی یکسان به Area 0 متصل می گردند. در صورتی که OSPF روی شبکه های Multi Access اعمال شود، به علت فراوانی ارتباطات یک روتر مسئولیت ارتباط روتر های دیگر را بر عهده خواهد گرفت و همسایگی را ایجاد می نماید که به آن DR یا Designated Router می گویند. DBR یا Backup Designated Router، بک آپ روتر DR میباشد و تنها زمانی فعال میگردد که DR از کار افتاده باشد.
برخی از مشخصات فنی OSPF به شرح زیر می باشند:
RFC 2328،IP Protocol 89، Multicast Address، AllSPFRouters: 224.0.0.5، AllDRouters: 224.0.0.6، Classless supported VLSM، Summarization: Auto-Summary (IANA Classful) and Manual، Administrative Distance = 110، Authentication supported، Partial updates supported