مفهوم SATA

مفهوم SATA

مفهوم SATA

SATA مخفف “Serial Advanced Technology Attachment” یا “Serial ATA” است. این یک رابط است که برای اتصال هارد دیسک های ATA به مادربرد رایانه استفاده می شود. نرخ انتقال SATA از 150 مگابیت بر ثانیه آغاز می شود که به طور قابل توجهی حتی از سریعترین درایوهای 100 مگابیت بر ثانیه ATA / 100 نیز سریعتر است. به همین دلیل و دلایل دیگر ، ATA سریال احتمالاً جایگزین استاندارد قبلی ، ATA موازی (PATA) می شود که از دهه 1980 وجود داشته است.

علاوه بر سرعت انتقال سریعتر ، رابط SATA دارای چندین مزیت نسبت به رابط PATA است. از طرف دیگر ، درایوهای SATA هرکدام باس مستقل خود را دارند ، بنابراین هیچ رقابتی برای پهنای باند مانند Parallel ATA وجود ندارد. آنها همچنین از کابلهای نازک تر و کوچکتر استفاده می کنند که امکان جریان بهتر هوا در داخل رایانه را فراهم می کند. کابل های SATA می توانند تا یک متر طول داشته باشند ، در حالی که حداکثر کابل های PATA چهل سانتی متر هستند. این امر به تولیدکنندگان در هنگام طراحی چیدمان داخلی رایانه هایشان آزادی بیشتری می بخشد. سرانجام ، Serial ATA فقط از هفت هادی استفاده می کند ، در حالی که Parallel ATA از چهل هادی استفاده می کند. این بدان معناست که احتمال تداخل الکترومغناطیسی با دستگاه های SATA کمتر است.

به طور خلاصه ، Serial ATA یک رابط بهتر و کارآمدتر از استاندارد PATA قدیمی می باشد. اگر به دنبال خرید رایانه ای هستید که سالها از هارددیسک های سریع پشتیبانی کند ، مطمئن شوید که دارای رابط SATA است.