حالت AHCI در بایوس چیست؟

 

تقریبا تمام هارد های مدرن از طریق رابط SATA (Serial ATA) عمل می کنند. این کنترل کننده در بسیاری از مادربردهای نسبتا جدید موجود است و به شما امکان می دهد تا در حالت های مختلف کار کنید، که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. نوآوری در حال حاضر AHCI است. در مورد او بیشتر توضیح خواهیم داد.

همچنین نگاه کنید به: حالت SATA در بایوس چیست

چگونه AHCI در BIOS کار می کند؟

پتانسیل رابط SATA فقط هنگامی که از AHCI استفاده می شود (Interface Controller Host Host) است. این فقط در آخرین نسخه سیستم عامل به درستی تعامل دارد، به عنوان مثال، در ویندوز XP تکنولوژی پشتیبانی نمی شود. مزیت اصلی این افزونه افزایش سرعت خواندن و نوشتن فایل ها است. بیایید به شایستگی نگاه کنیم و جزئیات بیشتری در مورد آنها صحبت کنیم.

مزایای حالت AHCI

عوامل ایجاد کننده AHCI بهتر از یک IDE یا RAID است. ما می خواهیم چند نکته اساسی را برجسته کنیم:

  1. همانطور که در بالا ذکر شد، سرعت خواندن و نوشتن فایل ها افزایش می یابد. این عملکرد کلی کامپیوتر را بهبود می بخشد. گاهی اوقات این افزایش بسیار قابل توجه نیست، اما برای فرآیندهای خاص، حتی تغییرات جزئی، سرعت اجرای وظیفه را افزایش می دهد.

همچنین ببینید:
چگونه هارد دیسک را افزایش دهیم
چگونه برای بهبود عملکرد کامپیوتر

  1. بهترین کار با مدل های HDD جدید. حالت IDE به شما اجازه نمی دهد که به طور کامل از توانایی های درایو های مدرن رها شوید، زیرا این تکنولوژی به اندازه کافی قدیمی است و حتی ممکن است هنگام استفاده از یک درایو ضعیف و بالا پایان نتوانید تفاوت را احساس کنید. AHCI به طور خاص برای ارتباط با مدل های جدید طراحی شده است.
  2. عملکرد مؤثر SSD با فاکتور SATA تنها زمانی حاصل می شود که AHCI افزودنی فعال شود. با این حال، شایان ذکر است که درایو حالت جامد با رابط کاربری متفاوت با فن آوری مورد بحث مرتبط نیست، بنابراین فعال شدن آن هیچ تاثیری ندارد.

همچنین نگاه کنید به: انتخاب یک SSD برای رایانه شما

  1. علاوه بر این، رابط پیشرفته کنترل کننده میزبان اجازه می دهد تا دیسک های سخت یا SSD ها را روی مادربرد وصل کنید و قطع کنید بدون اینکه اولین کامپیوتر را خاموش کنید.

همچنین نگاه کنید به: روش برای اتصال یک هارد دیسک دوم به کامپیوتر

سایر ویژگی های AHCI

علاوه بر مزایای این تکنولوژی ویژگی های خاصی دارد که بعضی اوقات برای بعضی از کاربران مشکلاتی ایجاد می کند. در میان همه ما می توانیم موارد زیر را بیان کنیم:

  1. ما قبلا ذکر کرده ایم که AHCI با سیستم عامل ویندوز XP ناسازگار است، اما در اینترنت اغلب رانندگان شخص ثالث وجود دارند که به شما این امکان را می دهند که تکنولوژی را فعال کنید. حتی اگر پس از نصب سوئیچ موفقیت آمیز باشد، افزایش سرعت دیسک به سختی متوجه خواهید شد. علاوه بر این، خطاهای اغلب رخ می دهد، که منجر به حذف اطلاعات از درایوها می شود.
  2. تغییر افزودنی در نسخه های دیگر ویندوز نیز آسان نیست، به خصوص اگر سیستم عامل در حال حاضر بر روی کامپیوتر نصب شده است. سپس شما باید یک ابزار ویژه را راه اندازی کنید، راننده را فعال کنید یا رجیستری را به صورت دستی ویرایش کنید. ما این را در جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد.

همچنین ببینید: نصب درایور برای مادربرد

  1. برخی مادربورد ها هنگام اتصال HDD های داخلی با AHCI کار نمی کنند. با این حال، هنگام استفاده از eSATA (رابط برای اتصال دستگاه های خارجی) حالت فعال می شود.

همچنین ببینید: نکاتی برای انتخاب یک درایو سخت خارجی

فعال کردن حالت AHCI

در بالا، شما می توانید بخوانید که فعال سازی اینترفیس Controller Advanced Host Controller نیاز به انجام عملیات خاص دارد. علاوه بر این، فرایند خود را در نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز متفاوت است. ویرایش مقادیر در رجیستری، راه اندازی سرویس های رسمی از مایکروسافت یا نصب رانندگان وجود دارد. نویسنده دیگر ما این روش را در مقاله زیر شرح داده است. شما باید دستورالعمل های لازم را پیدا کرده و هر مرحله را با دقت انجام دهید.

 حالت AHCI را در BIOS روشن کنید

در این مقاله، مقاله ما پایان می یابد. امروز ما سعی کردیم تا حد امکان در مورد هدف AHCI در BIOS صحبت کنیم، ما مزایای و ویژگی های آن را در نظر گرفتیم. اگر هنوز در مورد این موضوع سوالی دارید، از نظرات آنها در زیر سوال کنید.