مفهوم Storage Replica

مفهوم Storage Replica

مفهوم Storage Replica

Storage Replica چیست و چه کاربردی در بازیابی اطلاعات دارد؟

طبق مستندات رسمی مایکروسافت، استوریج رپلیکا (Storage Replica) یک تکنولوژی سرور ویندوز است که امکان تکثیر یا کپی کردن درایوها را بین سرورها و کلاسترها در حین یک عملیات بازیابی از فاجعه فراهم می کند. حتما می‌توانید حدس بزنید منظور از فاجعه چیست؛ منظورمان حذف یا ازبین رفتن ناخواسته اطلاعات سرور است. همچنین شما را قادر می سازد تا کلاسترهایی منعطف برای خطاهای احتمالی ایجاد کنید که هردو پایانه عملیات را ضمن حفظ هماهنگی پوشش می‌دهند.

استوریج رپلیکا هردو عملیات Replication همزمان (synchronous ) و ناهمزمان (asynchronous) را پشتیبانی می‌کند.

تکثیر همزمان داده ها را با درایوها در سایتی شبکه ای با کمترین میزان تاخیر همانندسازی می‌کند تا درصورت بروز خطا یا ناموفق بودن عملیات، احتمال حذف یا ازدست ‌رفتن اطلاعات را به صفر برساند.

تکثیر ناهمزمان داده ها را در گستره چندین سایت شبکه ای و با تاخیر بیشتر همانندسازی می‌کند و دراین حالت تضمینی وجود‌ندارد که درصورت بروز خطا، اطلاعات ازبین نخواهند رفت چراکه نمی‌توان اطمینان حاصل ‌کرد که کپی هایی از اطلاعات حتما در هردو سایت موجود‌ هستند.

تا اینجا، تا حدودی با ماهیت استوریج رپلیکا و اینکه Storage Replica چیست آشنایی پیداکردیم، در ادامه با توضیحات بیشتر شما را با مزایا و امکانات این ابزار آشنا خواهیم کرد.

کاربرد استوریج رپلیکا (Storage Replica) چیست؟

این تکنولوژی در واقع ابزاری در سرور ویندوز برای روز مبادا است، مانند زمانی که اطلاعاتی از سیستم شما ازبین می‌روند و این تکنولوژی به عبارتی سرور را درحالت آماده باش برای چنین مواقعی قرارمی‌دهد و سیستم را برای حل چنین مشکلاتی توانمند می‌سازد. سرور ویندوز به شما این اطمینان خاطر را می‌دهد که به هیچ وجه اطلاعات خود را از‌دست نخواهید داد و توانایی حافظت از داده های شما را در هرجا که هستند را داراست. اگر به هردلیلی اطلاعات یا داده هایتان ازدست رفت، نگران نباشید؛ همه آنها درجایی دیگر بدون کم و کاست دردسترس هستند. استوریج رپلیکا همچنین قابلیت پیشگیری از فاجعه را نیز دارد؛ به این صورت که می‌توانید اطلاعات خود را پیش از وقوع حادثه به مکانی امن منتقل کنید، و دوباره تاکید می‌کنیم: بدون این که داده ای ازبین برود.

Storage Replica یا استوریج رپلیکا به شما امکان استفاده بهینه تر و موثرتر از چندین مرکز داده یا دیتاسنتر را می‌دهد. با منعطف کردن کلاسترها یا تکثیر آن‌ها، پروژهای کاری می‌توانند در چندین دیتاسنتر با قابلیت دسترسی بالا اجراشوند، عملیات محاسباتی نیز همچنین. اگر یک دیتاسنتر ازکاربیافتد، شما قادر هستید نسخه از فایل موجود در آن را موقتا به سایت دیگری منتقل کنید.

این ابزار همچنین می‌تواند سایر ابزارهای Replication مانند DFS Replication ورود و خروج n را که بخاطر ضعف در به انجام رساندن عملیات مورد انتقاد بوده را غیرفعال کند.  DFS Replication ورود و خروج n با وجود عملکرد خوب در پهنای باند کم ، سرعت بسیار پایینی دارد و اغلب ساعت ها و روزها به طول می‌انجامد. علت آنست که DFS نیازدارد تا فایل ها را ببندد و برای جلوگیری از ازدحام در شبکه، دریچه های مصنوعی ایجاد کند. با این اوصاف، فایل های پیشرفته و جدید امکان تکثیر در این ابزار را نخواهند داشت ولی این محدودیت ها در Storage Replica وجود ندارند.