پروتکل iSCSI چیست؟

iSCSI یا Internet Small Computer System Interface چیست ؟

ما در این پست قصد داریم به یکی از سئوالات کلیدی در بین کارشناسان سرور و استوریج را پاسخ دهیم و آن سئوال کلیدی اینست که واقعا پروتکل iSCSI چیست؟ زمانی استفاده از SCSI تنها به یک سیستم محدود هستید و در فواصل دور امکان استفاده از این رابط سخت افزاری وجود ندارد. در رابط سخت افزاری اِسکازی انتقالِ بسته های اطلاعاتی در قالب دستوراتی که توسط آن ارسال و دریافت می‌شود انجام می گیرد. اما اگر بخواهیم از اِسکازی در شبکه استفاده کنیم باید قالب دستوراتی که در آن ارسال می‌شوند را تبدیل به قالبی کنیم که برای شبکه قابل فهم باشد تا بتوانیم از این طریق در شبکه شبیه سازی کنیم، و این دقیقا همان کاری است که آی اِسکازی (iSCSI) برای ما انجام می دهد.
پروتکل آی اِسکازی یک پروتکل ذخیره سازی مبتنی بر آی پی می باشد که امروزه به صورت گسترده در راهکارهای کسب و کار مورد استفاده قرار گرفته است. دستورات این پروتکل بر مبنای و در واقع بر بستر آی پی صورت می‌گیرد. این قابلیت امکانی را فراهم می‌آورد تا استفاده و مدیریت لوازم جانبی ذخیره سازی در بستر شبکه های داخلی (LAN) و گسترده (WAN) و حتی اینترنت صورت پذیرد .معمولا سرورهای فایل محور (NAS) و ذخیره سازهای بر پایه بلاک (SAN) همگی از این پروتکل استفاده و پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از پروتکل آی اِسکازی به راحتی می توانید چندین LUN را بروی یک دستگاه فیزیکی آی اِسکازی کنترل و مدیریت کنید. بیشترین کاربرد آی اِسکازی در شبکه های ذخیره سازی اطلاعات SAN (بلاک محور) و محیط‌های مجازی سازی است. آی اِسکازی یک پروتکل لایه انتقال است که نحوه منتقل شدن بسته های اطلاعاتی اسکازی بروی پروتکل TCP/IP را تعریف کرده و به صورت کاملا هماهنگ با پروتکل TCP کار می‌کند و امکان برقراری ارتباط های اصطلاحا end to end را در شبکه های داخلی برای دستگاه ذخیره سازی ها فراهم می‌ کند. در واقع همان دستوراتی که به صورت داخلی توسط اسکازی منتقل می‌شد امروزه می‌تواند با آی اسکازی در شبکه منتقل شود. پروتکل آی اسکازی برای اولین بار توسط شرکت IBM در سال ۱۹۹۸ برای آزمایش و معرفی شد و به عنوان یک استاندارد توسط IETF در سال ۲۰۰۰ معرفی شد. و در نهایت در سال ۲۰۰۳ برای استفاده عمومی مورد تصویب قرار گرفت.

پروتکل iSCSI چیست؟

پروتکل iSCSI چیست؟

iSCSI چگونه کار میکند؟

آی اسکازی داده ها را در قالب بلوک های بین ابزاری به نام iSCSI Intiator که بر روی سرور قرار دارد به ابزار دیگری به نام iSCSI Target که بر روی دستگاه ذخیره سازی اطلاعات قرار گرفته انتقال میدهد. به این شکل که دستورات اسکازی که از سیستم دریافت می کند در قالب بسته‌های اطلاعاتی پروتکل TCP/IP در شبکه منتقل و به دستگاه ذخیره سازی استوریج می رساند. بسته های اطلاعاتی در شبکه که در قالب نقطه به نقطه با همدیگر ارتباط مستقیمی دارند در مبدا سوار میشوند و به محض اینکه بسته اطلاعاتی به مقصد برسد عکس این فرایند انجام می شود، یعنی بسته های اطلاعاتی توسط پروتکل آی اسکازی از حالت Assemble به Disassemble تغییر پیدا کرده و سیستم عامل دستورات اسکازی موجود را مستقیما به دستگاه ذخیره سازی برای اجرا منتقل می کند.
از دیگر کارهایی که پروتکل آی اسکازی انجام می دهد ایجاد برقراری ارتباط بین گره های داخل یک خوشه با هر یک از ذخیره های موجود در Storage Pool است که یکی از قابلیت های برتر این پروتکل در محیط های مجازی سازی سرور به شمار می آید.

از دیگر مزایایی که می شود از پروتکل اسکازی نام برد این است که هیچ نیازی به سوئیچ ها و کارت های گرانقیمتی که در شبکه های فیبری استفاده می‌شود ندارد. همین کار باعث سادگی در پیکربندی و مدیریت این پروتکل می‌شود. یک ذخیره ساز سَن که دارای قابلیت FC باشد دارای سرعت بسیار زیادی است که باعث بالا رفتن پهنای باند هم می‌شوند، اما از طرفی این تجهیزات بسیار گرانقیمت بوده و نیازمند تخصص ویژه هستند که بتوانند آنها را پیکربندی کنند. از طرف دیگر تنها به راحتی با کارت شبکه ها و سوئیچ های معمولی کار می کند و نیازمند شبکه جدید و بستر ارتباطی جدید نیست و حتی می‌توانیم این تکنولوژی را در شبکه فعلی موجود هم پیاده سازی کنیم. در شبکه های کلان حتی از این دو به صورت ترکیبی نیز استفاده می شود.

پروتکل iSCSI چیست؟

منظور از Logical Unit Number یا LUN در تجهیزات SAN Storage چیست ؟

لان (LUN) در واقع یک شناسه منحصر به فرد است که با آن شماره هارد دیسک هایی که در مجموعه ذخیره ساز سَن قرار داده ایم را شناسایی می کند. همانطور که می‌دانید در ذخیره سازها رابط (Interface) های مختلفی از قبیل اسکازی و آی اسکازی و کانال فیبری یا FC وجود دارد. پروتکل های مورد استفاده در این نوع رابط ها برای برقراری ارتباط و شناسایی یک یا چندین هارد دیسک موجود بر روی ذخیره ساز از مکانیزمی به نام LUN استفاده می کنند که ممکن است متشکل از یک یا چندین هارد دیسک باشد که به صورت منظم در کنار هم قرار گرفتند. در زمان قدیم که تکنولوژی اسکازی مورد استفاده قرار می گرفت، هر دستگاه با یک لان شناسایی می‌شد که حداکثر تعدادی که در آن زمان می توانستند استفاده کنند ۸ عدد بوده است. اما امروزه سرورهایی با ده ها و صدها یا شاید هزاران لان ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد و معمولا خیلی کم پیش می آید که از حافظه داخلی اسکازی هایی با همین تکنولوژی استفاده شود. این واحدها می تواند یک قسمت، کل یا حتی مجموعه ای از هارد دیسک ها باشد که در افزونه (Enclosure) های دستگاه ذخیره سازی شما قرار گرفته اند. یعنی لان به نوعی ساختار قالب بندی هارد دیسک ها در ذخیره سازها است، بنابراین یک لان می تواند به مجموعه ای ازهمبندی ها، یک دیسک تک، یک پارتیشن یا حتی چند پارتیشن روی چندین هارد دیسک مختلف اشاره کند.

پروتکل iSCSI چیست؟

پروتکل iSCSI چیست؟